Historia, Zamysł iCel
WSPÓLNOTOSZKOŁA
Historia
POMYSŁ dzieła „Wspólnotoszkoła” im. Św. Antoniego zrodził się podczas Kursów SNE w Kielcach w latach 1993 – 1995.
Tam też rozpoczęła się moja droga nawrócenia. Zrozumiałem, że zostaliśmy stworzeni „na obraz i podobieństwo Boże”, a Bóg jest Trójcą - Wspólnotą Trzech Osób Świętych, do tego obrazu powinniśmy dążyć i pomagać innym w osiągnięciu tego celu. Człowiek jest stworzony w relacji do drugiego człowieka i w jego duszy jest zakodowane dążenie do tworzenia wspólnoty z Bogiem i z drugim człowiekiem. Dlatego też „Boże Dzieło” winno być, w jakimś wymiarze, wspólnotą życia. Stąd nazwa „WSPÓLNOTOSZKOŁA”, taką nazwę w tamtych latach „wymyślił” Jose Prado Flores.
Zamysł
Po wielu latach pomysł, który cały czas jakoś tlił się w moim sercu, zaczął powoli przekształcać się w imperatyw mojego życia. Wieloletnia łaska obcowania ze Słowem Bożym w jakiś, Bogu wiadomy sposób, kształtowała ten zamysł.
Szczególnie bliska moim przemyśleniom i poszukiwaniom w Słowie Bożym, stała się Modlitwa Arcykapłańska, a zwłaszcza jej fragment – J17, 20 do 23:
„ Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś”.
Oraz cytat o budowaniu jedności z listu św. Ignacego Antiocheńskiego do Polikarpa: „Okaż wielkość swojej posługi przez wieloraką troskę o sprawy duszy i ciała. Staraj się o jedność, ponad którą nie ma nic doskonalszego. Umiej znosić wszystkich, jak i Pan znosi ciebie. Podtrzymuj wszystkich z miłością, jak to zresztą i czynisz”.
Cel
Czy wiesz, że: w dzisiejszym świecie, który szczyci się wspaniałymi osiągnięciami w wielu dziedzinach obserwujemy poważne zachwianie hierarchii wartości, bo np. w ciągu jednej minuty troje ludzi umiera z głodu?! Połowę tych ludzi można uratować od głodowej śmierci przy pomocy pieniędzy, które tylko USA przeznacza na karmę dla psów i kotów.
Dane te dają wiele do myślenia, stanowią wielkie wyzwanie moralne i ukazują, że problemem dzisiejszej ludzkości nie są kwestie ekonomiczne i organizacyjne, ale wychowanie młodego człowieka do wartości.
Jeżeli dzieci i młodzież będą wzrastały bez ideałów i autorytetów, szukając swego spełnienia w użyciu, narkotykach, alkoholu, używkach itp., to zjawiska negatywne będą się potęgować z roku na rok.
Papież Jan Paweł II wielokrotnie poruszał kwestię właściwego pojmowania wolności i na Kongresie Eucharystycznym we Wrocławiu mówił: „Zwłaszcza tutaj, w tej części Europy, przez długie lata boleśnie doświadczanej zniewoleniem totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, wolność ma szczególny smak . . . W sytuacji pustki w dziedzinie wartości, gdy w sferze moralnej panuje chaos i zamęt – wolność umiera, człowiek z wolnego staje się niewolnikiem – niewolnikiem instynktów, namiętności czy pseudo wartości”.
W przedstawionej bardzo skrótowo sytuacji, dostrzegamy ogromną potrzebę pomocy Rodzicom i Pedagogom w pracy nad kształtowaniem od podstaw, w młodych ludziach, właściwej hierarchii wartości i wychowywania ich do dobrze pojętej wolności.
Jesteśmy przekonani, że w kraju, który wydał Jana Pawła II, trzeba formować nowy lud Boży, który włączy się w raz z innymi braćmi i siostrami z całego świata w tworzenie wiosny Kościoła na fundamencie nadziei, „która zawieść nie może”.
Cel działalności naszej Fundacji zawarty jest w par 10 Statutu, który brzmi: „Naczelnym celem fundacji jest służenie dzieciom, młodzieży i rodzinom poprzez działania wychowawcze i edukacyjne, podejmowanie w duchu Ewangelii Jezusa Chrystusa, takie jak:
1. Współdziałanie z rodzicami i wychowawcami w wychowaniu dzieci i młodzieży;
2. Szeroko pojętą edukację;
3. Formację chrześcijańską i patriotyczną”.
Chodzi nam o to, aby przygotować młodego człowieka do realizacji w swoim życiu przesłania zawartego w Orędziu do młodzieży Papieża Jana Pawła II na rok 2000:
„Jeśli wierzycie, że Chrystus objawił miłość Ojca do każdego stworzenia, musicie nie szczędząc sił włączać się w budowę nowego świata, opartego na mocy miłości i przebaczenia, na walce przeciw niesprawiedliwości i wszelkiej nędzy fizycznej, moralnej i duchowej, na podporządkowaniu polityki, gospodarki, kultury i techniki człowiekowi oraz jego integralnemu rozwojowi”.